Biblioteczka Świętej Warmii z wyróżnieniem!
W 12. edycji konkursu „Róża Regionów – najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne” Powiat Olsztyński otrzymał wyróżnienie za cykl czterech „podpowiedników” turystycznych, tworzących serię „Biblioteczka Świętej Warmii”. Organizatorem konkursu jest wydawca „Wiadomości Turystycznych” – ogólnopolskiego miesięcznika branży turystycznej.
Jak deklarują organizatorzy „specjaliści są zgodni – w zalewie wydawnictw promocyjnych i social mediów wzorcowy produkt musi od razu przykuwać uwagę odbiorcy”, dlatego przede wszystkim pod tym kątem jury konkursu ocenia promocję miast, regionów i produktów turystycznych.
– Cieszę się, że po raz kolejny eksperci, fachowcy z branży turystycznej i marketingowej docenili nasz produkt, jakim jest Szlak Świętej Warmii i działania związane z promocją naszego regionu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii. – Także za pomocą książek - „podpowiedników” z naszej „biblioteczki” staramy się zachęcać turystów, jak i mieszkańców regionu do poznania Warmii i podróży po niej w formule krótkich wypadów czy też dłuższych wycieczek.
„Biblioteczkę Świętej Warmii” tworzą już cztery pozycje książkowe ukazujące się na rynku księgarskim co roku wraz z początkiem sezonu turystycznego. Pierwsza – Szlak Świętej Warmii została zaprezentowana w czerwcu 2020 roku. Rok później – Okolice Szlaku Świętej Warmii, a w roku ubiegłym Na Szlaku Świętej Warmii. W bieżacym ukazał się czwarty tom: Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem. W tym roku powinna ukazać się jeszcze jedna pozycja z tej serii – Żydzi na Warmii, a na rok 2024 planowane są już dwie publikacje poświęcone warmińskiej kuchni oraz gminie Purda.
Tworzące tę biblioteczkę książki nie są klasycznymi „bedekerami”, ale turystycznymi „podpowiednikami” – bo zawierają opowieści o Warmii, jej zabytkach architektury sakralnej i świeckiej, przydrożnych kapliczkach wpisanych w malownicze krajobrazy. Pokazują historię regionu, ale także przybliżają postacie wybitnych mężów, którzy zapisali się w historii Warmii: kanonika Kopernika, biskupów Dantyszka, Kromera, Hozjusza czy Krasickiego, cesarza Napoleona, prymasa Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II i wielu innych związanych na krócej lub dłużej z tą ziemią.
Treści zawarte w tych publikacjach zamieszczane są na stronie Szlaku: szlakswietejwarmii.pl, która również stanowi internetowy, multimedialny „podpowiednik” pozwalający na samodzielne planowanie wycieczek, jak i ułatwia dostęp do informacji o odwiedzanych miejscach.
„Biblioteczka Świętej Warmii” to jeden z podstawowych elementów projektu turystyczno-promocyjnego Szlak Świętej Warmii, realizowanego od 2020 roku przez Powiat Olsztyński, a obecnie także przez Stowarzyszenie. Jest też platformą współpracy 33 samorządów oraz lokalnych społeczności i biznesu zainteresowanych wykorzystaniem potencjału turystycznego regionu dla jego zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
– Chciałbym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym te publikacje powstają: autorom tekstów, zdjęć, wydawcom, bo ich praca pokazuje, że nawet w czasach internetu jest na rynku miejsce dla ciekawej, ładnie wydanej książki – dodaje A. Abako. – No i oczywiście zachęcić do lektury oraz podroży po naszej Świętej Warmii.
Uroczysta Gala wręczania wyróżnień Róży Regionów jak co roku odbędzie się w czasie otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu 27 października. Warto dodać, że odbiorą je także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Warmii i Mazur, który otrzymał nagrodę w kategorii „Projekt specjalny” za „Szlak Kopernikowski – Gwiazdozbiór miejsc” oraz Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej za „LOVE WM_LOVE ŚLĄSKIE” – wspólne przedsięwzięcie wydawnicze ze Śląską Organizacją Turystyczną promujące dwa odległe, ale jednocześnie podobne regiony.